Sorting
Source
Katalog zbiorów
(5)
Form of Work
Książki
(5)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(4)
Poradniki i przewodniki
(1)
Status
available
(5)
Branch
Wypożyczalnia Maków Podhalański
(4)
Wypożyczalnia Filia Juszczyn
(1)
Author
Mieszczanek Anna (1954- )
(2)
Pańków Julia
(1)
Pańków Lidia (1977- )
(1)
Pilich Maria
(1)
Pilich Przemysław
(1)
Rogala Wojciech
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
2010 - 2019
(1)
2000 - 2009
(1)
Time Period of Creation
2001-
(4)
Country
Poland
(5)
Language
Polish
(4)
Demographic Group
Literatura polska
(2)
Subject
Afrykanie
(1)
Artyści polscy
(1)
Awangarda (kierunek artystyczno-literacki)
(1)
Burowie
(1)
Dwory
(1)
Elita społeczna
(1)
Gosławska-Lipińska, Anna (1915-1975)
(1)
Lipiński, Eryk (1908-1991)
(1)
Majewski, Janusz (1931- )
(1)
Nasierowska, Zofia (1938-2011)
(1)
Niemcy (naród)
(1)
Opozycja polityczna nielegalna
(1)
Opór (postawa)
(1)
PRL
(1)
Postkolonializm
(1)
Przewodnictwo turystyczne
(1)
Przybora, Jeremi (1915-2004)
(1)
Rechowicz, Anna (1926- )
(1)
Rechowicz, Gabriel (1920-2010)
(1)
Stan wojenny w Polsce (1981-1983)
(1)
Themerson, Franciszka (1907-1988)
(1)
Themerson, Stefan (1910-1988)
(1)
Twórczość
(1)
Wirth, Alicja (1926-2000)
(1)
Ziemiaństwo
(1)
Życie codzienne
(1)
Subject: time
1901-2000
(4)
1801-1900
(2)
1701-1800
(1)
1945-1989
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Polska
(4)
Namibia
(1)
Genre/Form
Reportaż
(2)
Biografia
(1)
Opracowanie
(1)
Przewodnik turystyczny
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Domain
Historia
(4)
Etnologia i antropologia kulturowa
(1)
Kultura i sztuka
(1)
Podróże i turystyka
(1)
Socjologia i społeczeństwo
(1)
5 results Filter
Book
In basket
13 grudnia 1981 roku zatrzymał na moment rozpędzoną polską rzeczywistość. Przerwał wielkie marzenie ludzi o wolnym kraju. Siłami wojska i służby bezpieczeństwa przywrócił dawny „porządek”. Internował wolność. Chwilowo. Formalnie stan trwał półtora roku, niewiele dłużej niż solidarnościowy „karnawał”. W lipcu ‘83 został zniesiony. Jednak ostatni więźniowie polityczni siedzieli do połowy 1986 roku. Goniec z wydawnictwa, reżyser zaraz po filmówce, młody pracownik komitetu dzielnicowego, początkująca dziennikarka, motorniczy, ogrodniczka z MSW, kapitan z wydziału zabójstw, sekretarz organizacji partyjnej w dużej firmie, mały chłopiec, któremu zamknęli ojca, i inni to bohaterowie, których historia zwykle nie zauważa. Każdy z nich stał się częścią reporterskiej opowieści o jednym z najboleśniejszych momentów w dziejach powojennej Polski, kiedy wszystko przesiąknięte było polityką. Ludzi tych, niezależnie od tego, po której stronie barykady stali, łączy trudna historia czasów ich młodości. To bohaterowie szarej codzienności, wciągnięci w wojnę z niewidzialną siłą politycznej przemocy. Jak dostosowywali się do zakazów i nakazów stanu? W jaki sposób zamykały się za nimi ścieżki otwarte przed grudniem ‘81? Co pozwalało im trwać, i tworzyć enklawy wolności? Jakich musieli dokonywać wyborów? Kiedy słabli i gorzknieli? Dzięki czemu znów ogarniała ich nadzieja? Czy ten proces naprawdę się zakończył? Relacje bohaterów, nagrywane na bieżąco, a także w roku 1989 i w latach dwutysięcznych, przeplatają się z dokumentami władz partyjnych czy SB. Pokazują szczegóły tego kolizyjnego kursu, na którym Polacy znaleźli się w latach 80.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.

Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Maków Podhalański
There are copies available to loan: sygn. 94(438).083 (1 egz.)
Book
In basket
Przedwojenni : zawsze był jakiś dwór : historie ziemian / Anna Mieszczanek. - Warszawa : Muza Sport i Turystyka, 2020. - 429, [3] strony : fotografie, ilustracje, portrety ; 24 cm.
W codziennych historiach ziemiańskich rodzin z początku XX wieku – Walewskich, Kańskich, Żółtowskich, Przyborów – przegląda się historia Polski i Europy. Ludzie, dwory, zdarzenia – istnieją w subtelnej sieci powiązań, o których warto wiedzieć… Maryńcia Małachowska uciekła z dworu w Prochorowej pod Odessą, kiedy wybuchła rewolucja w Rosji. Później handlowała w Warszawie kapeluszami, szytymi według paryskich wzorów. Maryla Walewska z Kowali nie chciała robić kariery w stolicy, jak radził dziadek, znany adwokat. Hodowała za to kurczaki i narcyzy, bo dobrze sprzedawały się w Radomiu i pozwalały rozwijać gospodarstwo. Janina Żółtowska z Bolcienik początkowo fascynowała się losem swojej prababki, Maryli Wereszczakówny, ale później bardziej interesowały ją wieści z konferencji pokojowej w Wersalu, na której znajomy męża, Roman Dmowski składał – razem z Paderewskim – podpis pod traktatem kończącym wojnę. Zygmunt Pusłowski w pałacu w Czarkowych stworzył przystań dla młodopolskiej bohemy. Kolekcjonował starodruki, a obrazy zamawiał u Malczewskiego i Boznańskiej. Zofia Dłużewska-Kańska prowadziła w wolnej Polsce pierwszy bar mleczny, a kiedy wybuchła II wojna światowa karmiła w Dłużewie setki wrześniowych uchodźców z Warszawy, wśród których znalazła się też Zofia Nałkowska. Aleksander Mazaraki z Żelaznej, ostatni prezes Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, ukrywał po Powstaniu Warszawskim schorowaną już Marię Rodziewiczównę. W Szczorsach, majątku ziemskim nad Niemnem, pracował jako korepetytor młody Jeremi Przybora… Książka Anny Mieszczanek to opowiedziana na nowo historia o polskim ziemiaństwie oraz dramatycznym wpływie powojennych zmian na losy ludzi i dworów.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Maków Podhalański
There are copies available to loan: sygn. 94(438) (1 egz.)
Book
In basket
Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska, Stefan i Franciszka Themersonowie, Gabriel i Hanna Rechowiczowie. Jak to jest, gdy dwie jednostki twórcze decydują się na wspólne życie? Czy mogą liczyć na wsparcie czy raczej rywalizację? I czy w patriarchalnej rzeczywistości PRL-u, w której przyszło żyć większości z nich, możliwe było prawdziwe partnerstwo? Czy w przypadku związku artystów pierwsze miejsce zajmuje miłość czy może jednak sztuka, nieznosząca kompromisów? Autorka z niezwykłą finezją układa kolejne kadry z życia artystycznej elity, tworzącpodwójne portrety par, które kształtowały naszą wrażliwość wizualną, filmową, literacką, muzyczną, czy w końcu sprawiały, że szary PRL był trochę bardziej baśniowy i kolorowy.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Maków Podhalański
There are copies available to loan: sygn. 7 (1 egz.)
Book
In basket
Witamy w białej Afryce / Wojciech Rogala. - Warszawa : Sport i Turystyka - Muza, 2017. - 430, [2] strony, [64] strony stablic : fotografie, mapy ; 20 cm.
(Reportaż)
6% - taki odsetek mieszkańców Namibii stanowi ludność biała. Dlaczego jadąc przez pustynie Namibii, docieramy do miast, których architektura przypomina miejscowości uzdrowiskowe Dolnego Śląska?
Książka jest opowieścia o współczesnych problemach białych mieszkańców Namibii. Autor przybliża dramatyczne dzieje kraju, zwłaszcza ludobójstwo plemion Hereroi Nama.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Maków Podhalański
There are copies available to loan: sygn. 3 (1 egz.)
Book
In basket
Pierwszy bogato ilustrowany przewodnik po Polsce z aktualnym podziałem administracyjnym kraju
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Filia Juszczyn
There are copies available to loan: sygn. 9 (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again